UYKU PROBLEMİ YAŞAYANLAR İÇİN 4-7-8 TEKNİĞİ

Günlük hayatımızda yaşadığımız birçok olay nedeniyle kafamıza takılan düşünceler dolayısıyla uyku problemleri yaşamak oldukça yaygınlaşmış bir konumda ve bu sorunu yaşayan kişiler gerek ilaçlara, gerektiğinde bitkisel yollara başvurmaktadır. Hindistan’da doğan nefes teknikleri birçok derde deva olmakta ve bunları duyan Amerikalı bir fizikçi tüm nefes yöntemlerinden esinlenerek bir nefes tekniği geliştirdi. Dr. Andrew ’in geliştirdiği “4-7-8” tekniği uyku problemleri yaşayanların derdine deva olmakta ve araştırmalara göre hiçbir alet ihtiyacı olmadan, en kısa sürede uykuya dalmak için en doğru yöntemin bu olduğu tespit edildi. Dr. Andrew bu tekniği geliştirince zekin, yoksul demeden herkesin bu yöntem ile 60 saniye içinde uykuya dalabileceğinin garantisini vermektedir.

4-7-8 yöntemi nasıl uygulanır?

  1. İlk önce dilinizi damağınıza, dişlerinizin tam arkasına yerleştirin ve egzersiz boyunca orda tutun.
  2. Kuvvetli bir şekilde ağızınızdan nefes verin ve sadece çıkan sese odaklanın.
  3. Ağzınızı kapatın ve sakin bir şekilde burnunuzdan nefes alın.
  4. Nefesinizi tutun ve içinizden yediye kadar sayın.
  5. Şimdi tekrar ağızdan kuvvetli bir şekilde nefes verin ve çıkan sesin 8 saniye sürmesine dikkat edin.
  6. Nefes alın ve aynı adımları tekrarlayın.

Tekniği tamamlamak için bu adımları dört defa tekrarlayın ve burnunuzdan sakince nefes almaya dikkat edin.

Nasıl işe yarıyor?

Çoğu kişi bu basit yöntemi çok saçma bulduğu için işe yaradığına inanmıyor ve bilimsel gerçekler bu soruya en doğru yanıtı şu şekilde cevap veriyor;

  • Stres dolayısıyla aşırı yüklenilen sinir sisteminin dengelenmesini sağlıyor.
  • Bu teknik vücudun daha fazla oksijen almasına ve sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olurken bedeniniz, nefesinizle iletişim kurarak, uykunuza engel olan düşüncelerin uzaklaşmasını sağlıyor.

Gün içinde yaşanılan aktiviteler nedeniyle kafanızdaki düşünceler nedeni ile stres halinde olmanız gayet normal. Bu yöntem geceleri rahat bir uyku uyumak ve uyku düzeninizi bozmanıza engel olmak için en kolay ve en kısa bir yöntemdir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa uzman bir doktor ile kişisel olarak görüşmeniz sizin için en doğru seçim olacaktır. Mavinotlar.com ailesi olarak iyi uykular dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir