TÜRK BİLİM ADAMINDAN DÜNYA’NIN ÖLÜM TARİHİ

ABD, Havacılık ve Uzay Ajansı’nda yani daha genel bilinen adıyla NASA’da görevli Türk Bilim Adamı Dr. Umut Yıldız dünyanın ölüm tarihini verdi.  Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı olan 15 Temmuz Demokrasi Meydanında yapmış olduğu toplantıda öğrencileri ve uzay araştırması yapan kişileri bilgilendirdi. ‘Uzayda neler oluyor’ adındaki sunumunu detaylı bir şekilde anlatan Dr. Umut Yıldız bu sunumda dünyanın ne kadar ömrü kaldığını açıkladı.

Dünyamızın Ölüm Yılı Açıklandı

Dünyanın şuanda 4,5 milyar yaşında olduğunu söyleyen Dr. Umut Yıldız, dünyanın 5 milyar yıllık ömrü kaldığını söyledi.  Fakat bu belirttiği tarihin dünyanın kendiliğinden öleceği tarih olduğunu, tabi biz insanların dünyanın sonunu  daha çabuk getirmezsek 5 milyarlık ömür biçtiğini de ekledi.

Dr. Umut Yıldız NASA Çalışmalarına Değindi

Dr. Umut Yıldız, birçok projelerle, dünya çevresinde bulunan gezegenler ve güneş için yaptıkları çalışmaları da anlattı. Güneş için yaptıkları çalışmada uzaya ‘Parker Solar Probe’ isimli bir uzay aracı gönderdiklerini ve bu araç güneşe 6.2 milyon kilometre olarak yaklaşarak, incelemede bulunacak ve kendilerine veriler gönderecek. Mars’a da gelecek yıl uzay aracı göndereceklerini söyleyen Yıldız, planlarına göre araç, 2021 yılında Mars’a ulaşacak. Ve bu araçla yapacakları en önemli görev ise oralarda yaşam olup olmadığı araştırılacak. Oralardan parçalar toparlanacak ve buraya getirilip incelenmesi de gündemimizde yer alıyor dedi. Dr. Umut Yıldız’ın yaptığı açıklamalarla Mars’a yolculuk hakkında oldukça ilginç bilgiler ortaya çıktı. Mars’a gidiş için hazırlanan roketin halen yapımı sürmekte ve 2 yıl içerisinde gönderilmesi planlanmaktadır. Mars’a yolculuğun, Dünyadan 6 ay kadar sürdüğü bilgisini veren Dr. Umut Yıldız yapılan rokette dört kişilik kapsül bulunduğunu belirtti. Mars’a 6 ay süren yolculuktan sonra varıp hemen tekrar dünyaya geri dönüş, mümkün değildir. Mars’a giden kişi orada iki yıl geçirdikten sonra geri dönebilir diyen yıldız, bunun sebebi olarak da; Mars ve Dünya birbirlerine 26 ayda bir yaklaşmaktadır. Yolculuğun gerçekleşmesi için bu dönemin olması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir