NASA’NIN UZAYA KADIN ASTRONOT YOLLAMA PLANI

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay bilimi ile ilgili çalışmalarını yürüten kurum olan NASA ( National Aeronautics and Space Administration)’nın genel merkezi Washington’dadır. 2019 Yılında verdikleri açıklamaya göre 17. 239 kişi bu kurumda çalışmaktadır. NASA’nın kurucusu Dwight D. Eisenhower tarafından 29 Temmuz 1958 Yılında, Amerika Birleşik Devletinde kurmuştur. İlk kuruluş amacı askeri olan kurum daha sonra sivil alanda çalışmalara başlamıştır. Türkçe ismiyle Amerikan Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi’dir. NASA Temmuz 1969 yılında ancak hayal olarak düşünülen bir şeyi gerçekleştirdi ve Ay’a ayak basan ilk ve tek ülke oldu. NASA, uzay Mekiği programı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşasına imza attı. NASA, bulunduğu ülkede genel olarak 10 merkeze ve yedi test ve araştırma yerlerine sahiptir.

NASA’nın Ay Yüzeyine Kadın Astronot Gönderme Planı

NASA 2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir kadın astronot çıkaracağını açıkladı. NASA direktörü Jim Bridenstine, 2024 tarihine kadar yapmayı düşündükleri projeyle, Ay için yeni görevlerinde Ay’a ilk ayak basan astronotun kadın olacağını bildirdi. Bridenstine, bu yeni projeleri için isim olarak, Artemis adını verdiklerini açıkladı. Artemis, görevi olarak isimlendirilen ve 2024 tarihinden önce yapmayı düşündükleri Ay’a kadın astronot yollama projesinde, kadın astronota eşlik edecek, bir de erkek astronot gönderilecek ve sıraya Ay’a ayak basacaklar.

Görev isminin Yunan Mitolojisiyle Bağı

Projenin adı Artemis, yunan mitolojisinde Apollo’nun kız kardeşi olarak bilinir. Ve NASA ilk ay görevinde, Ay’a ilk ayak basan astronot Neil Armstrong çalışmasına Apollo ismini vermişti. Apollo görevinden 55 yıl sonra tekrardan Ay’a ayak basılacak ve bu sefer bir kadın ve bir erkek olarak gerçekleştirilecek. ABD Başkanı Donald Trump’ın NASA’ya 1.6 Milyar Dolar bütçe tanıyarak NASA’nın başarılı işlere adım atması için gerekli herşeyi yapacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir