MİLLİ MÜCADELEYE GÖRKEMLİ BİR PROGRAM

Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir tarihi geçmişi olan Milli Mücadele Dönemi ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı her yıl düzenli olarak değişik aktivite ve etkinliklerle kutlanmaktadır. Ancak bu yıl Milli Mücadelenin 100. Yılı olması nedeniyle oldukça geniş ve kapsamlı bir program hazırlanmakta. 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’da başlayan Milli Mücadelenin 100. Yıl kutlaması başta Samsun olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde 2019 yılı boyunca gençlik, spor ve kültürel etkinlikler olarak sürecek. 16 Mayıs günü İstanbul’da başlayacak olan etkinlikler, Milli Mücadelenin yol düzergahı olan Samsun, Erzurum ve Sivasa doğru sırayla yol izleyecek. Etkinliler 23 nisan 2020 tarihinde Ankara’da son bulacak. Atatürk’ün istiklal mücadelesini başlattığı yer olan Samsun, etkinliklerin merkezi olacak.

Program içinde bulunan etkinlikler

Samsun’da olacak etkinliklere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Milli mücadelenin başladığı tarih 1919 yılından günümüze 2019’a uzanan 100 yıllık mücadeleyi, değişimi konu alan kısa film gösterimi yapılacak. Cumhurbaşkanın da katılımıyla efsanevi bir şekilde oluşan milli mücadele ruhunu dünyaya ve ülkeye anlatmak, yaşatmak hedefleniyor. Milli mücadelenin 100.yıldönümü için 100.yıl logosu yaptırıldı ve internet sitesi oluşturuldu. 19 Mayıs 1919 yılında Bandırma Vapuruyla Samsun’a çıkan Atatürkün, Amasya’ya giderken katettiği 98 kilometrelik Kurtuluş Yolu’nun açık hava müzesi yapılması projesinin de bitirilmesi hedefleniyor. 81 şehir, KKTC, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Azerbeycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kazakistan’dan gelecek olan gençler Piri Reis Gemisiyle İstanbul’dan yola çıkıp 19 mayısta Samsuna geçecekler. 14 dragon bot sporcusu, Türk bayrağı ile İstanbul’un denizinden yola çıkıp, yolculuklarının 19.günü Samsun’a varacaklar.  Serbest dalış sporcusu Şahika Ercümen, Tütün iskelesinde 100. Yıla saygı olarak 100 metrelik dalışını gerçekleştirecek.

Etkinlikler yıl boyunca yürütülecek

Milli mücadelenin 100.yıldönümü için ülkenin birçok yerinde etkinlikler yıl boyunca sürecek. Sporsal çalışmalar, kamplar ve turnuva vs. gibi etkinlikler Gençlik ve Spor Bakanlığınca; Kültürel, sanatsal, tanıtım vs. gibi etkinlikler ise Kültür Ve Turizm Bakanlığı Tarafından düzenlenip, takip edilecek. Yıl boyunca yapılacak olan kutlamalar için gerekli destek ilgili kurumlarca öncelikle karşılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir