İNSAN DNA’SININ MÜZİĞİ NOTALARA DÖNÜŞTÜ

ODTÜ’de Enformatik Enstitüsü Öğretim Görevlisi Üyesi Elif Sürer ve Yüksek Lisans Öğrencisi olan Elif Bozlak’ın birlikte başladıkları ‘İçindeki Müzik’ projesiyle, İnsan DNA’sının müziğini ve görselini oluşturabilen bir program geliştirdiler. İlk başta başladıkları bu projenin aslında bir sanat enstalasyonu olduğunu ve sonrasında DNA’daki kromozomların gitar teli uzunluğuna ve bununla alakalı notalara dökülebildiği, müzikle inceleyebildikleri bir projeye doğru yol aldığı belirtildi. Mutasyonların LED’ler de görselleştirebildiklerini belirten, Öğretim Üyesi Görevlisi Elif Sürer projeleriyle ilgili olarak, DNA’yı işitselleştirdik ve görselleştirdik diyebiliriz, diyerek önemini vurguladı.

Projenin Sunulduğu Yerler

Proje 92 kişiden alınan veriyle GOODTECHS 2018 AKADEMİ KONFERANSINA sunulmuştur. ‘ Müziğin tınısı kişiler arasında ve kültürler arasında değişir mi?’ sorusuyla birlikte yeni bir çalışma yapılıp ve  İTÜ Uluslararası Müzik And Bilimler Sempozyumu’nda da sunulmuştur. Dünya genelinde kendi çalışmalarına benzer çalışmalar yapıldığını dile getiren ODTÜ’lü bilim insanları, daha önce DNA mutasyonları kullanılarak oluşturulan insandan insana farklılık gösteren, kişiye özgü bir müzik ve görsel bir çalışmaya da rastlamadıklarını bildirdiler.

İnsan DNA’sının melodisi

ODTÜ de görev yapan Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi olan Aybar Can Acar, bu konuyla ilgili olarak, insanları birbirinden farklı kılan kromozomların DNA’da yer aldığını anımsattı. Ve hiçbir insanın kromozomlarının aynı olmadığı bilgisini verdi. İnsan kromozomunu, bir çalgı aleti olan gitarın telleriyle anlatan Aybar Can Acar, bu açıdan bakılınca her insanın kromozom yani DNA melodisi farlı olaraktır, açıklamasını yaptı. İnsan DNA’sının melodisini ve görselini çıkartabilen bir program oluşturan ODTÜ’lü bilim insanları program için şu şekilde bilgi verdiler; yazılımın yanında yapılan alete 1’den 22’ye kadar numara verilmiş, bu sayede DNA’sının melodisi dinlenecek olan insanların her birinin kendi kromozomlarındaki farklılık gösteren melodiler çalmaktadır.  Ve  böylece her insandan farklı bir melodi yükselmiş oluyor, farklı ton çıkaran kromozomlar aynı zamanda LED’ler sayesinde görüntülenebiliyor. Bu sayede insan DNA’sından, insana özgü olan melodiler oluşmaktadır. Ve bu şekilde yapmış oldukları proje ve programla Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan ve olmayacak olan bir müzik ortaya çıkarmış oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir