EUROVİSİON 2019 YARI FİNAL HEYECANI

Eurovision şarkı yarışması, Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından her sene düzenlenen ve dünya çapında popüler olan bir yarışmadır. 1956 yılında İsviçre’de başlayan yarışma, bugün dahi büyük coşku ve heyecanla devam etmektedir. Eurovision şarkı yarışması, bir önceki yıl hangi ülke kazandıysa sonrasındaki yıl, o ülke ev sahipliği yapıyor. Yarışmada birinci olan ülkeye 2008 yılında düzenlenip kabul gören camdan mikrofon hediye ediliyor. Mikrofon üzerine o yıl ev sahipliği yapan ülkenin bayrağı da işleniyor. Eurovision, dünyada yüksek oranda seyirciye sahip ve spor içerikli olmayan bir olaydır. İzleyici oranı dünya çapında 100 ila 700 milyon arasında olmaktadır. Türkiye yarışmaya 2013 yılından beri katılmıyor.

Eurovision 2019

Bu yıl 64.’sü yapılan Eurovision’a 42 ülke katıldı. Eurovision’a ev sahipliğini, geçen yıl kazanan İsrail yapıyor. Eurovision Yarışmasının yarı finalleri de 14 ve 16 Mayıs tarihlerinde İsrail’in Tel Aviv şehrinde gerçekleşecek. Yarı Finalde 36 ülke finalde yer alabilmek için mücadele edecek. Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık ve ev sahibi İsrail finale doğrudan geçiş hakkına sahip. Bu ülkelerin direk finali garantilemelerinin sebebi olarak finansal yardımlarının çok olduğu gösterilmektedir. Bu yıl yarışmada kullanılacak olan slogan ‘Hayal Kurmaya Cesaret Et’ ( Dare to dream ). Yapılan kurayla 1. Yarı Finalde; Fransa, İspanya ve İsrail oy kullanacak ve şarkılarının tanıtımı yapacak. 2. Yarı Finalde ise, Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya oy kullanacak ve şarkılarının tanıtımını yapacak.

Eurovision 2019 Yarı Finali

Eurovision Yarışmasının birinci yarı finali 14 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti. İkinci yarı final 16 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. Yarışmanın finali ise 18 Mayıs Cumartesi günü yapılan. Bu yıl düzenlenen Eurovision yarışmasında, sahne alarak sevenleriyle buluşan birçok sanatçıda bulunmaktadır. Gecenin açılışını geçen sene Eurovision birincisi olan İsrailli Netta Barzilai yaptı. Ve yine İsrailli olan 1998 yılında Eurovision Yarışması birincisi, sanatçı Dana İnternational da özel bir sahne sergiledi. Birinci Yarı Finali yapılan Eurovision’a katılan, 17 ülkenin sadece 10’u finalde yarışmaya hak kazandı. Yarışmaya Türkiye katılmadı fakat Türk asıllı olan Serhat Hacıpaşalıoğlu, San Marino’yu temsil ediyor. Ve yarı finali geçerek finalde yarışmaya hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir