Engelsiz Üniversite Ödülleri

Engelli öğrenciler için yapılması gereken çalışmalara teşvik edici olacağı düşünülen Engelsiz Üniversite Ödülleri, Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Engelsiz Program Nişanları olarak belirlenmiştir. Engelli olan öğrencilerin eğitimini başarılı, sorunsuz ve etkili bir şekilde sağlayan Üniversitelere bu ödüller verilecek. Üniversitelerin başvurusu üzerine değerlendirmeler yapılıp, 3 ayrı dalda farklı bayraklar verilecek. Bu bayraklardan Turuncu Bayrak ‘Mekanda Erişebilirlik’, Yeşil Bayrak ’Eğitimde Erişebilirlik’ ve son bayrak olan Mavi Bayrak ise ‘Sosyokültürel Faaliyete Erişebilirlik’ alanlarına göre verilecek. Bayrakların geçerlilik süresi 3 yıl olarak belirlendi ve sürenin dolmasıyla üniversite tekrardan başvuru yapıp o bayrağı almaya hak kazanmalı sürenin dolmasıyla başvurmayan üniversiteden verilen bayrak tekrar alınacaktır. Bir üniversite farklı dallarda başvuruda bulunabilir. Engelsiz Program Nişanı ödülleri ise, engel farklarına göre uygulanan program çalışmaları yürüten Üniversitelere verilecektir.

Engelsiz Üniversite Ödülleri-2019 sahiplerini Buluyor

Yükseköğretim Kurulu Tarafından 15 Mayıs günü düzenlenecek olan, Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı’nda yapılacak törenle, Engelsiz Üniversite Ödüllerini almaya hak kazanan üniversitelere ödülleri teslim edilecektir. Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Engelsiz Program Nişanı olarak belirlenen ödüller kategorilerine göre verilecek. Bayrak ödülleri erişebilirliğe göre verilirken, Engelsiz Program Nişanı, engel farklarına göre uygulanan çalışmalara göre verilecek. Engel farkı olarak belirtilmek istenen, bir dersin ve ya bir çalışmanın öğrencinin engeline göre ayarlanması, görme engelliye ayrı bir çalışma yapılırken, işitme engelli öğrenciye ona uygun bir programın uygulanmasıdır. Engelsiz Üniversite Ödül Töreninde bulunacak isimler şöyle; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK üyeleri ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sorumluları, Üniversite rektörleri ve engelli öğrenciler birimi çalışanları bulunacaktır.

Engelli Dostu Ödülü Ve Engelsiz Sanat Sergisi

Bu yıl düzenlenecek olan Çalıştay’da düzenlenen törenle verilecek olan Engelsiz Üniversite Ödülleri kurumlara verilirken, Engelli Dostu Ödülü ise kişilere verilecek. Törende çeşitli üniversitelerin panelleri ve çalışma sunumları yer alacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğr. Üyesi Yusuf Emre Mercan ve Dr.öğr. üyesi Ahmet Türe’nin ‘Engelsiz Sanat’ sergisine de yer verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir