AMAZON AYRIMCILIK DAVALARI İLE GÜNDEMDE

Amazon şirketi, bir elektronik ticaret lideridir. Çeşitli ürünlerin internet üzerinden satışını sağlayan şirket oldukça büyük, adından oldukça söz ettirmektedir. 5 Temmuz 1994 yılında Amerika’da kurulan Amazon şimdi oldukça yaygın durumdadır. Türkiye’de de yeni hizmet vermeye başlayan Amazon, şirket olarak farklı alanlarda da kendini göstermektedir. Amazon’un Amerika birleşik devletleri, İngiltere, İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Brezilya gibi bir çok ülkede ayrı ayrı siteleri bulunmaktadır. Almanya’da bulunan sitesinde orda yaşayan Türkler için Türkçe dili özelliği de vardır. Amazon, 1 Trilyonluk piyasa değerine ulaşarak piyasada 2’ci şirket olmuştur.                                  

Amazon Yönetimine Ayrımcılık Davası

ABD medyasının gündemine oturan Amazon, kendisine açılan ayrımcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmış durumda. Amazon’un Minnesota Shakopee deposunda görev alan aslen Somalili olan üç Müslüman kadın, kendilerine Müslüman oldukları için ayrımcılık yapıp, dışlandıklarını iddia edip dava açtılar. Şikayetçi olunan hususlar şöyle;  Müslüman çalışanlar için ibadet yeri ve saati ayırmadıkları ve daha az seçilen işlerde Müslümanları görevlendirip, ayrımcılık yaptıklarına dairdir. Bunlara ek olarak terfi için alınan eğitimlere sokulmadıkları ve ağır işlerde çalıştırıldıklarını bildirdiler. Müslüman işçilerin Avukatlığını yapan Nabiha Makbul, müvekkillerinin işten atılma tedirginliği ile işe gittiklerini söyledi. Buna ilave olarak da şirketin başındakilerin bu işçiler sayesinde milyarlarca para kazanıp, bu işçileri temel ihtiyaçlarından mahrum bıraktığını da söyledi. Yapılan iddialara savunma olarak Amazon sözcüsü ibadet molalarının yasalara uygun şekilde verildiğini ve daha fazla vakit isteyenler de ücretsiz olarak vakit isteyebilir diye açıkladı.

Bir Diğer Ayrımcılık Davası Daha

Dini ayrımcılık davasından sonra, California, Pensilvanya ve New Jersey gibi bölgelerde görev alan yedi Amazon işçi kadın, hamile oldukları için ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle şirkete dava açtıklarına dair haberle yine gündeme geldi Amazon şirketi. Gündeme gelen haberde, hamile kadınların hamile olduklarını yetkililere bildirdikten sonra işten kovulduklarını iddia etti. Bu habere karşılık yine açıklama yapan Amazon, bu iddiaları kabul etmeyerek, şirketleri bünyesinde hamile olan kimseyi çıkarmadıkları ve herkese aynı hakları tanıdıklarını belirtti.         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir